Čelní sklo musí být v pořádku, jednak z logiky věci, řidič musí mít přehled a vědět, kam jde. A také je zde zákonná povinnost, co smí a nesmí být na předním skle umístěné a v jakém stavu musí sklo být.
Je jasné, že o každou část svého auta musíte pečovat. Ale k čemu by bylo, že máte dobře promazané pohonnou jednotku, vyluxované sedačky nebo příjemnou vůni do auta, když za jízdy neuvidíte na krok, protože máte okna plné šmouh nebo vaše staré stěrače nezvládají stírat dešťovou vodu? Také okna v autě vyžadují náležitou pozornost. Jak je nejlépe čistit? Jak se o ně starat? Ale kam také umístit navigaci nebo jak odstranit dálniční známku jako profesionál? Máme pro vás pár užitečných tipů.
Čistota je jistota
Čisté okna jsou základ, o tom není pochyb. K čištění skel na autě existuje dlouhá řada nejrůznějších přípravků. Vybrat si můžete mezi pěnovými, gelovými nebo tekutými přípravky, které vaše okna zbaví všech nečistot včetně mastnoty. Pokud máte na oknech lehké škrábance, zaleštit jejich brusným leštidlem na skla. Použít jej můžete i například na sklo poleptané apod. Na mytí samotné pak použijte speciální houbičky, na leštění utěrky z mikrovlákna, které vás jednoduše zbaví všech šmouh.
Pro rychlé čištění můžete použít i jednorázové čistící obrousky na skla. Nešlápnete vedle, pokud se po vyčištění spolehnete na ošetřující sady s nanotechnologií. Takové přípravky na skle vytvářejí vrstvu, která odpuzuje vodu. Ošetřené skla jsou také chráněny před vnějšími vlivy, jako jsou např. prachové částice, voda, mastnota, ptačí trus, zbytky hmyzu apod. Po aplikaci se na povrchu skla vytvoří ultra tenká neviditelná nanovrstva bez mastného filmu. Často se zapomíná dolévat voda do ostřikovačů. Člověk pak na to přijde ve chvíli, kdy ji tam samozřejmě nejvíce potřebuje. Tak na to myslete, v létě iv zimě.
Některé náplně čistí například i olej, silikon nebo saze. Co však jistě oceníte, je efekt Rain-Off, který zvyšuje viditelnost z vozu za deště, a to jak při denním, tak zejména nočním provozu. Devizou zimních směsí je samozřejmě to, že jsou kromě čisticích schopností, mrazuvzdorné. Existují i tzv. tekuté stěrače skel, které urychlí stékání vody, ale také zamezí stékající vodě, která tvoří ty nepříjemné mokré provazy vody ve vašem výhledu.
A když už jsme u těch stěračích, kdy jste si je naposledy měnili? Určitě vás během deště překvapí ten obrovský rozdíl, až si pořídíte nové. Nezapomeňte, že každé auto má jiné rozměry obou stěračů. Před nákupem si tedy zjistěte všechny podrobnosti, ať pak nejste překvapeni. Okna je třeba čistit i zevnitř, jak jinak … Na dokonalé odstranění mastného filmu a šmouh, které výrazně zhoršují výhled, jsou určeny speciálně spreje na okna.
Čistota čelního skla je nejdůležitější
Doporučujeme také použít sprej proti zamlžení oken a odvlhčovací sáčky na pohlcování vlhkosti. Drobnou prasklinu na čelním skle vyřeší speciální tmel. Může se stát, že vám do předního skla udeří kamínek a prasklina je na světě. Aby se nerozšířila, je dobré mít po ruce sadu pro opravu čelního skla. Pokud prasklina není větší než 3 cm, můžete ji trvale zalepit speciálním tmelem a pokračovat v užívání vozidla.
Kam správně umístit navigaci? Převážná většina řidičů má GPS navigaci přichycenou na čelním skle. Policejní hlídka jim však kvůli tomu může znepříjemnit život. Navigace, stejně jako cokoliv jiného, totiž nesmí bránit ve výhledu z automobilu. Pokud si ji tedy umístěte do zorného pole, porušujete zákon. Přestože policie bývá v tomto směru hodně mírná, nevhodné umístění přístroje může znamenat pokutu.
Jak však specifikovat zorné pole řidiče? To je různé a závislé na typu vozidla, výšky řidiče a nastavení jeho sedadla. Nedá se říci, že zorné pole řidiče je celé čelní sklo. U mnohých automobilů je spodní část prosklení, přes kterou je vidět přední kapota, absolutně opticky nevyužívaná a nejde tak o zorné pole řidiče. Další možností je umístit navigaci na místo, které není stírané od stěračů a v případě horšího počasí také nejde o zorné pole. Jsou také řidiči, kteří si navigaci upevňují na boční okénko. Nezapomínejte ale, že i toto prosklení může být součástí zorného pole.
Dálniční známka má své místo. Čím nejrychleji a bez poškození skla či zbytků lepidla složit neplatnou dálniční známku? Nejlépe to jde škrabkou na sklokeramickou desku, trvá to pár sekund. Použít můžete také klasickou žiletku, nebo rovnou škrabku. I když se to může zdát jako dobrý nápad, nedoporučuje se používat škrabka na led. Jde to pomalu, a navíc je to nepřesné, na skle zůstanou zbytky známky i lepidla.
Během lepení nové známky pak nezapomeňte na to, že se v každé zemi může lepit jinam. Například v Rakousku je to kousek pod zpětné zrcátko, jinak vám hrozí pokuta.