Mnozí řidiči při nákupu pneumatik odmítají ty, které mají datum výroby starší než letos. Mají pocit, že pokud byly vyrobeny minulý nebo dokonce předloni, už ztrácejí na kvalitě a nejsou použitelné. Jak je to ve skutečnosti?
Představy lidí o skutečné životnosti pneumatik jsou dost mylné a je důležité uvést tyto informace na správnou míru. V současnosti nejsou dostupné žádné technické nebo vědecké důkazy, které by potvrzovaly takové tvrzení. Rovněž neexistují ani žádné normy, stanovující maximální životnost nových, nepoužívaných pneumatik pro osobní vozidla. Do hry však vstupují další faktory, které ovlivňují životnost všech pneumatik bez ohledu na to, zda jsou nové nebo již používány. Prvním faktorem je mít pneumatiky správně uskladněny. V případě nákupu nových pneumatik si nemusíme příliš všímat datum výroby, jako spíše to, od koho pneumatiky kupujeme a zda byly skladovány ve vhodných a odpovídajících podmínkách. Správné údržbě pneumatik, jakož i péče o ně, by se měl věnovat každý z nás. Když budeme vyměňovat letní za zimní a naopak, musíme dbát na vhodné prostředí a během provozu zas kontrolovat jejich celkový stav a hloubku dezénu.
Neexistuje žádný datum doporučené spotřeby
Odborníci z několika evropských zemí se shodují v tom, že datum doporučené spotřeby, tak jak se například používá u potravin, by neměl v případě pneumatik žádnou vypovídací hodnotu a smysl. Životnost pneumatik ovlivňují pouze faktory, kterým byly vystaveny během skladování do té míry, že by ani nebylo možné stanovit oficiální čas jejich použitelnosti.
Evropský svaz výrobců pneumatik a zpracovatelů gumy (ETRMA), který zastupuje zájmy výrobců pneumatik v Evropě a zároveň je i jejich mluvčím, se shoduje v tom, že použitelnost nových pneumatik je závislá pouze na způsobu, jakým byly skladovány, v jaké poloze, při jaké teplotě a vlhkosti vzduchu. Další životnost pneumatik ovlivňují již známé podmínky při samotném používání, jako např. zatížení při provozu, rychlost jízdy, jízdní styl, vznik drobných poškození apod.